192/228P EMS / Contact Housing 58P / Code C
| Number of positions | 58pcs |
| Blade width |
1.2mm 2.8mm |
| Sealed connection | Yes |
General Information
 
| Manufacturer | Bosch |
| Product Type | Contact Housing |
| Number of positions | 58pcs |
| Code | C |
| Blade width |
1.2mm 2.8mm |
| Connection System | Wire-to-Device |
| Gender | Female |
| Sealed connection | Yes |
| Primary Locking (Terminal) | Lance-locking |
| Colour | black |
| Body Material | PA 66 GF 30 |
| Length | 72.8mm |
| Width | 41.8mm |
| Height | 50mm |
| Vibration Resistance | Engine Compartment |
| Temperature range, min. | -40° |
| Temperature range, max. | 150° |
| Terminal Sealing | Single wire and silicon gel seal |
| Type of seal (connector) | radial seal |
| Type of seal (cable) | single wire seal for BDK 2.8 and Silicone-gel seal plate for Matrix 1.2 |
| Type of locking mechanism (connector) | locking lever |
| Secondary locking | sliding pin |