56P / Contact Housing / Exit right / Slider left / Code 1
| Number of positions | 56pcs |
| Blade width |
0.6mm 1.5mm |
| Sealed connection | Yes |
General Information
 
| Manufacturer | Bosch |
| Product Type | Contact Housing |
| Number of positions | 56pcs |
| Code | 1 |
| Blade width |
0.6mm 1.5mm |
| Connection System | Wire-to-Device |
| Gender | Female |
| Sealed connection | Yes |
| Primary Locking (Terminal) | Lance-locking |
| Colour | black |
| Body Material | PA 66 GF |
| Length | 104.2mm |
| Width | 43.2mm |
| Height | 40mm |
| Vibration Resistance | Engine Compartment |
| Vibration strength | 60G |
| Temperature range, min. | -40° |
| Temperature range, max. | 140° |
| Terminal Sealing | Silicon gel seal |
| Type of seal (cable) | silicon gel-seal |
| Type of locking mechanism (connector) | secondary lock |
| Secondary locking | Yes |
| Additional features | slide operating direction left |