56P / Cover / Exit right / Slider left
| Cable exit direction (KR) | right |
General Information
 
| Manufacturer | Bosch |
| Product Type | Cover |
| Number of positions | 56pcs |
| Connection System | Wire-to-Device |
| Gender | Female |
| Sealed connection | Yes |
| Colour | black |
| Body Material | PA 66 GF |
| Length | 80.4mm |
| Width | 41.9mm |
| Height | 34.5mm |
| Minimum pitch | 2.5mm |
| Vibration Resistance | Engine Compartment |
| Vibration strength | 50G |
| Temperature range, min. | -40° |
| Temperature range, max. | 140° |
| Type of seal (cable) | silicon gel-seal |
| Type of locking mechanism (connector) | by a locking slide |
| Additional features | slide operating direction left |