Jetronic / Clutch Connector 2P / Code 1 / Black
| Number of positions | 2pcs |
| Blade width | 2.8mm |
| Sealed connection | Yes |
General Information
 
| Manufacturer | Bosch |
| Product Type | Clutch Connector |
| Number of positions | 2pcs |
| Code | 1 |
| Blade width | 2.8mm |
| Connection System | Wire-to-Wire |
| Gender | Male |
| Sealed connection | Yes |
| Primary Locking (Terminal) | Lance-locking |
| Colour | black |
| Body Material | PA 6 GF |
| Length | 19.4mm |
| Width | 16.75mm |
| Height | 27mm |
| Vibration Resistance | Car body |
| Vibration strength | 10G |
| Temperature range, min. | -40° |
| Temperature range, max. | 130° |
| Type of seal (connector) | with axial seal at the cable harness connector |
| Type of seal (cable) | rubber cap |
| Secondary locking | No |