Kompakt Mini / Connector 2P / Code C / Blue
| Number of positions | 2pcs |
| Blade width | 0.5mm |
| Sealed connection | Yes |
General Information
 
| Manufacturer | Bosch |
| Product Type | Connector Housing |
| Number of positions | 2pcs |
| Code | C |
| Blade width | 0.5mm |
| Connection System | Wire-to-Device |
| Gender | Female |
| Sealed connection | Yes |
| Primary Locking (Terminal) | Lance-locking |
| Colour | blue |
| Body Material | PA66 |
| Length | 22.05mm |
| Width | 7.6mm |
| Height | 8.1mm |
| Minimum pitch | 1.8mm |
| Temperature range, min. | -10° |
| Temperature range, max. | 65° |
| Terminal Sealing | Mat seal |
| Type of seal (connector) | radial seal |
| Type of seal (cable) | mat seal |
| Type of locking mechanism (connector) | secondary locking |
| Secondary locking | Yes |
| RoHS | Yes |