Trapez / Clutch Connector 6P / Code A6 / Black
| Number of positions | 6pcs |
| Blade width | 1.6mm |
| Sealed connection | Yes |
General Information
 
| Manufacturer | Bosch |
| Product Type | Clutch Connector |
| Number of positions | 6pcs |
| Code | A6 |
| Blade width | 1.6mm |
| Connection System | Wire-to-Wire |
| Gender | Male |
| Sealed connection | Yes |
| Primary Locking (Terminal) | Lance-locking |
| Colour | black |
| Body Material | PA 66 GF |
| Length | 46.5mm |
| Width | 24.8mm |
| Height | 19.25mm |
| Minimum pitch | 4.3mm |
| Vibration Resistance | Engine / Transmission |
| Vibration strength | 20G |
| Temperature range, min. | -40° |
| Temperature range, max. | 150° |
| Terminal Sealing | Single wire seal |
| Type of seal (cable) | Single wire seal |