Trapez / Connector 3P / Code B6 / Black / Slider right
| Number of positions | 3pcs |
| Blade width | 1.6mm |
| Sealed connection | Yes |
General Information
 
| Manufacturer | Bosch |
| Product Type | Connector Housing |
| Number of positions | 3pcs |
| Blade width | 1.6mm |
| Connection System | Wire-to-Device |
| Gender | Female |
| Sealed connection | Yes |
| Primary Locking (Terminal) | Lance-locking |
| Colour | black |
| Body Material | PA 66 GF |
| Length | 44.95mm |
| Width | 23.85mm |
| Height | 30.4mm |
| Minimum pitch | 4.3mm |
| Vibration Resistance | Engine / Transmission |
| Vibration strength | 20G |
| Temperature range, min. | -40° |
| Temperature range, max. | 150° |
| Type of seal (connector) | Radial seal |
| Type of seal (cable) | Single wire seal |
| Type of locking mechanism (connector) | Locking slider |
| Secondary locking | Yes |